IT: Chapter 2

O: Bölüm 2 indir
2019 1080p indir

it, ikinci filmi ile tekrar beyaz perdeyle buluşuyor! Usta yazar Stephen King’in kaleminden çıkan kült korku filmi tekrar beyaz perde ile buluşuyor. Devam filminde performanslarını hayranlık ile izlediğimiz çocukların yetişkin halleri konu alınıyor. Yönetmen koltuğunda ise ilk filmin yönetmeni Andres Muschietti oturuyor. Muschietti’nin daha önce çektiği filmleri, kendisinin korku sinemasına olan hakimiyetini göstermekte. Ayrıca serinin ikinci projesine, ilk filmi ile arasında tarz, üslup anlamında kopukluk olmaması için yine aynı yönetmenin tercih edilmesi oldukça mantıklı da. Filmin senaristi ise Gary Dauberman. Dauberman, “Annabelle” (2014) serisi, “Dehşetin Yüzü” (2018) gibi korku sinemasına iz bırakmış filmleri kaleme alan kişi. Ayrıca ürkütücü film müziğinin bestecisi Benjamin Wallfisch. “Shazam! 6 Güç” (2019), “Annabelle” (2014), “Hellboy” (2019), “Blade Runner 2049” (2017) ve Türkiye sinemasından “Fetih 1453” (2012) gibi filmlerin müziklerinin de bestecisi. Kadroda ise son zamanların başarılı oyuncularından James McAvoy, Jessica Chastain ve Bill Skarsgard gibi isimler var. James McAvoy son yıllardaki başarılı filmleri ile –“Split” (2016), “Glass” (2019), “X Men” (2014-16), “Atomic Blonde” (2017)- adından sıkça söz ettiren isim. McAvoy, filmin aksiyon sahnelerinde zorlandığını, Pennywise ile dövüştüğü bir sahnede ise sakatlandığını verdiği bir röportajda dile getiriyor. Ünlü aktör, benzer bir durumu Atomic Blonde filminde de yaşamıştı. Sahneyi, senaryoda ufak bir değişiklikle kamufle etmişlerdi. Birkaç sahneyi, alçılı oynamıştı. İT: Chapter 2 için bu kadar ağır bir durum var mı bilinmemekte.

Jessica Chastain, fragmanlarda bize filmde baskın bir rol oynayacağını zaten gösteriyordu. Filmin cesur ve güçlü karakterlerinden Beverly Marsch’a hayat veren Chastain, “Yıldızlararası” (2014), “Duyguların Rengi” (2011), “En Şiddetli Sene” (2014), “Hayat Ağacı” (2011), “Marslı” (2015) ve “Zero Dark Thirty” (2012) gibi filmlerde yer aldı ve bu gibi yapımlardan çeşitli ödüller kazanıp Oscar’a aday gösterilmişti. Chastain, daha ilk film yapım aşamasındayken ikinci film için düşünülen bir isimdi ve kadroda yer alan, anlaşılan ilk isim kendisi oldu. Pennywise’a hayat veren Bill Skarsgard ise serinin ilk filminde çocuklar ile bilerek fazla etkileşim halinde bulunmamış. Çünkü ilk görüşlerinin kamera önünde gerçekleşmesini istemiş. Bu sayede çocukların korkularının daha şiddetli olacağını düşünmüş. Serinin ikinci filminde yetişkinlerle çalışacağı için çok mutlu olan Skarsgard, oyuncular ile sık sık takıldığını ve muhabbet ettiğini dile getiriyor. Ayrıca kendisi de filmden sonra korkup kabus göreceğini itiraf etmiş.

Peki, bizi serinin ikinci filminde neler bekliyor?

İlk filmden otuz yıl sonrasını anlatacak olan IT: Chapter 2, bu filmde bize katil palyaço Pennywise hakkında birçok bilgi verecek gibi. İlk filmin sonunda çocukların birbirlerine söz verip otuz yıl sonra tekrar Derry Kasabası’nda buluşması üzerine kurulan filmde Pennywise yine uyanıyor. Çocuklardan biri, Derry Kasabası’nda kalırken diğerleri, farklı yerlerde yaşamını sürdürüyor. Yıllar ve yaşantıları birbirlerini unutmaya ve ilişkilerinin değişmesine yol açıyor. Beverly ve Bill’in çocukluk aşkları ise beklenenin tersi gibi. Bill başkası ile evlenmiş ve bir çocuk sahibi olmuş. Beverly ise geçmişten kopamamış olacak ki eski evini ziyaret ediyor. Evde kalan kişi ile hoş bir sohbet edip evini inceliyor. Fakat muhabbet ilginçliğini arttırırken evin duvarlarında asılı olan resimler Beverly’nin dikkatini çekiyor. Ev sahibi ise resimlerdekinin babası olduğunu söylüyor ve geçmiş hakkında bilgi veriyor. Sorular ve hikaye sonrasında ev sahibinin babasının Pennywise olduğu ortaya çıkıyor ve böylelikle macera başlamış oluyor. İlk filmden de bildiğiniz gibi Pennywise’ın hedefi küçük çocuklar. Bu filmin asıl kurbanı ise Bill’in çocuğu. Tabii ki korkudan beslenen ve ondan güç alan korkunç palyaçomuz, cesaretlerini toplayan çocuklara yenilmişti. Bu yüzden serinin devam filminde ise intikam almak istiyor. Türlü numaralar ve kırmızı balonları ile etrafta uçmayı bırakmayacak gibi.

Peki, kimdir bu Pennywise?

Pennywise milyonlarca yıldır yaşayan bir uzaylı. Dünyamıza bir asteroid ile gelmiş ve Derry kasabasına düşmüştür. Yirmi yedi senede bir uyanan Pennywise, aslında bizim evrenimizden de değil. Macroverse adında birçok evrenin bulunduğu bir yerden geliyor. Ayrıca kendisi bir şekil değiştiren İstediği şekle girebiliyor fakat o, kendisini korkunç bir palyaço olarak tanıtıyor. Sadece bir şekil değiştiren de değil. Ayrıca hızlı iyileşiyor, zihin kontrol edebiliyor, ışınlanabiliyor ve usta bir illüzyonist. Güçleri onun nasıl bu kadar korkutucu biri olabileceğinin göstergesi! Karakterin yaratıcısı Stephen King, palyaçomuzu sadece It hikayesi ile sınırlamıyor. “11.22.63”, “Kara Kule”, “Şeffaf” ve “Rüya Avcısı” gibi eserlerinde doğrudan veya easter egg dediğimiz küçük sürprizler ile karşımıza çıkartıyor. Bu da bize ünlü yazarın eserlerinin aynı evrende geçtiğinin bir nevi kanıtı. Stephen King’in yazdığı eserler beyaz perdeye aktarılmaya çok müsait. Hatta kitap uyarlaması film denildiğinde akla gelen ilk isimlerden. IMDB’de birinci sırada olan “Esaretin Bedeli”, Stanley King’in eserleri genellikle tek filmlik projeler oluyor. Mesela daha önce 1989 yılında çekilen “Hayvan Mezarlığı”nın bu yıl bir yenisi daha çekildi fakat bu yeni versiyon, bir devam filmi değil. Ama It, bize ilk Stephen King seri filmi olma özelliği sunuyor.